Ulaşım Uzmanı | Marmaray'da test sürüşleri başlıyor.
;

Marmaray'da test sürüşleri başlıyor.

08 Jul 2013 01:30

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nce çalışmaları yürütülen Gebze-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi (Marmaray) Projesi'nin Ayrılıkçeşme'den Kazlıçeşme'ye kadar olan 13,6 kilometrelikbölümü tamamen yerin altından ve İstanbul Boğazı'nın tabanına yerleştirilen tüplerden oluşuyor.

''Asrın Projesi'' olarak gösterilen ve 150 yıllık geçmişe sahip Marmaray, Cumhuriyet'in ilanın90'ıncı yılının kutlanacağı 29 Ekim 2013 tarihinde, Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı ile eş zamanlı olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılacak.

Marmaray Projesi'nin tamamlanması için denizin yaklaşık 60 metre altındaki tüneller, ray serimi montajı ve istasyonların betonarme imalatları tamamlandı. Sinyal döşemesi ve istasyonlarınelektromekanik montajları için 24 saat çalışma devam ediyor.

Toplam 13 bin 558 metre tünel (1.387 metre batırma tüp), 63 kilometre banliyö hatüçüncü hatilavesi, üstyapı ve elektromekanik sistem yenilenmesi demiryolu aracı imali yapılacak olan projenin, 8 milyar 68 milyon 670 bin lirası kredi olmak üzere toplam maliyetinin 9 milyar 298 milyon 539 bin lirayı bulması bekleniyor.

2004 yılında inşaat işlerine başlanan projede, bugüne kadar 4 milyar 514 milyon 343 bin lirası kredi olmak üzere 5 milyar 192 milyon 158 bin lira harcama yapıldı. 2013 yılında ise 1 milyar 304 milyon 665 bin lirası krediden karşılanmak üzere 1 milyar 504 milyon 140 bin liraharcanması planlanıyor.

Bu yıl yapılacak harcamanın 36 milyon 320 bin lirası mühendislik ve müşavirlik hizmetlerine, 731 milyon 631 bin lirası demiryolu boğaz tüp geçişine, 501 milyon 884 bin lirası Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının iyileştirilmesi ve elektromekanik sistemleri işine, 234 milyon 305 bin lirası ise demiryolu aracı imalı için harcanacak.

İlk Marmaray Treni, 1 Ağustos'ta tünellere alınacak ve 2 Ağustos'ta test sürüşleri ile denemeseferlerine başlanacak. Marmaray'da, Eylül ayından sonra kazalara karşı olası senaryolaruygulanacak. Tamamlanmasının ardından işletmesi, TCDD Genel Müdürlüğü'ne devredilecek olan Marmaray'da, tek yönde saatte 75 bin, günde ortalama 1 milyon 200 bin yolcu taşınması amaçlanıyor.

 

Kaynak: AA

Benzer Makalelere Göz Atın

UND den İran ve Transit taşımala ilgili basın açıklaması

UND den İran ve Transit taşımala ilgili basın açıklaması

Türkiye- İran arasındaki transit geçiş gerginliği tırmanıyor. İran Yol ve Şehir Planlama Bakan Yardımcısı Davud Keşaverziyan’ın yaptığı “Misilleme Hakkımızı Saklı Tutuyoruz” açıklamasına UND’den cevap gecikmedi.

İran Plakalı Araçlardan Akaryakıt fiyat farkı alınacak

İran Plakalı Araçlardan Akaryakıt fiyat farkı alınacak

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü 09.10.2014 Tarihinde yayınladığı Duyuru ile Mütekabiliyet esasları çerçevesinde İran plakalı taşıtlardan akaryakıt fiyat farkı alınması kararını aldı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığın'dan Bayram Trafiğinde Yol Kullanıcılarına Uyarılar

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığın'dan Bayram Trafiğinde Yol Kullanıcılarına Uyarılar

Her bayramda olduğu gibi bu Kurban Bayramı’nda da milyonlarca insanımız paylaştıkça çoğalan bayram coşkusunu sevdikleriyle yaşamak için karayollarını kullanacak. Vatandaşlarımızın rahat, güvenli ve konforlu bir yolculuk yapabilmeleri için Karayolları Genel Müdürlüğü, sorumlu olduğu otoyollar ile devlet ve il yollarında bir dizi önlem alırken sürücülerimizin dikkat etmesi gereken noktaları da önemle hatırlatıyor.

HAVAŞ'IN Ankara'da Havalimanı Şehir Merkezi arasında yaptığı Otobüs servisi durduruldu

HAVAŞ'IN Ankara'da Havalimanı Şehir Merkezi arasında yaptığı Otobüs servisi durduruldu

Havaş'ın Ankara'da düzenlediği otobüsle yolcu taşıma hizmetleri Danıştay kararına rağmen Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından durduruldu. Havalimanından otobüse binen yolcular aşağı indirildi.

Türk-Makedon KUKK Toplantısı 18-19 Eylül 2014 tarihlerinde Üsküp'te gerçekleştirilmiştir.

Türk-Makedon KUKK Toplantısı 18-19 Eylül 2014 tarihlerinde Üsküp'te gerçekleştirilmiştir.

Türk Heyetine M. Celal TÜMER'in başkanlık ettiği toplantıda karayolu taşımacılığına ilişkin konular ve geçiş belgesi kotaları görüşülmüştür.

Benzer Makalalere Göz Atın