Ulaşım Uzmanı | Marmaray'da test sürüşleri başlıyor.
;

Marmaray'da test sürüşleri başlıyor.

08 Jul 2013 01:30

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nce çalışmaları yürütülen Gebze-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi (Marmaray) Projesi'nin Ayrılıkçeşme'den Kazlıçeşme'ye kadar olan 13,6 kilometrelikbölümü tamamen yerin altından ve İstanbul Boğazı'nın tabanına yerleştirilen tüplerden oluşuyor.

''Asrın Projesi'' olarak gösterilen ve 150 yıllık geçmişe sahip Marmaray, Cumhuriyet'in ilanın90'ıncı yılının kutlanacağı 29 Ekim 2013 tarihinde, Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı ile eş zamanlı olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılacak.

Marmaray Projesi'nin tamamlanması için denizin yaklaşık 60 metre altındaki tüneller, ray serimi montajı ve istasyonların betonarme imalatları tamamlandı. Sinyal döşemesi ve istasyonlarınelektromekanik montajları için 24 saat çalışma devam ediyor.

Toplam 13 bin 558 metre tünel (1.387 metre batırma tüp), 63 kilometre banliyö hatüçüncü hatilavesi, üstyapı ve elektromekanik sistem yenilenmesi demiryolu aracı imali yapılacak olan projenin, 8 milyar 68 milyon 670 bin lirası kredi olmak üzere toplam maliyetinin 9 milyar 298 milyon 539 bin lirayı bulması bekleniyor.

2004 yılında inşaat işlerine başlanan projede, bugüne kadar 4 milyar 514 milyon 343 bin lirası kredi olmak üzere 5 milyar 192 milyon 158 bin lira harcama yapıldı. 2013 yılında ise 1 milyar 304 milyon 665 bin lirası krediden karşılanmak üzere 1 milyar 504 milyon 140 bin liraharcanması planlanıyor.

Bu yıl yapılacak harcamanın 36 milyon 320 bin lirası mühendislik ve müşavirlik hizmetlerine, 731 milyon 631 bin lirası demiryolu boğaz tüp geçişine, 501 milyon 884 bin lirası Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının iyileştirilmesi ve elektromekanik sistemleri işine, 234 milyon 305 bin lirası ise demiryolu aracı imalı için harcanacak.

İlk Marmaray Treni, 1 Ağustos'ta tünellere alınacak ve 2 Ağustos'ta test sürüşleri ile denemeseferlerine başlanacak. Marmaray'da, Eylül ayından sonra kazalara karşı olası senaryolaruygulanacak. Tamamlanmasının ardından işletmesi, TCDD Genel Müdürlüğü'ne devredilecek olan Marmaray'da, tek yönde saatte 75 bin, günde ortalama 1 milyon 200 bin yolcu taşınması amaçlanıyor.

 

Kaynak: AA

Benzer Makalelere Göz Atın

A1 Türü Yetki Belgeleri Hakkında Bakanlık oluru yayınlandı.

A1 Türü Yetki Belgeleri Hakkında Bakanlık oluru yayınlandı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü; Otomobil ile yapılan Yolcu Taşımacılığı Yetki Belgesi A1 Yetki belgelerinde Yapılan taşıma sözleşmeleri hakkında bakanlık oluru yayınladı.

UND.Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nden Yunanistan'a Cazip teklif.

UND.Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nden Yunanistan'a Cazip teklif.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği, Yunanistan'a lojistik iş birliği teklifinde bulundu. Sınır kapısı girişindeki zorlukların kaldırılması ve Bulgaristan üzerinden yapılan taşımacılığın Yunanistan üzerinden yapılması durumunda Yunanistan yıllık 400 milyon Euro kazanç elde edebileceğini açıkladı.

Gebze İzmir Otoyolu Projesi kapsamında en büyük viadük platform parçası yerleştirildi.

Gebze İzmir Otoyolu Projesi kapsamında en büyük viadük platform parçası yerleştirildi.

Gebze-İzmir Otoyolu Projesi kapsamında inşa edilen İzmit Körfez Köprüsü Güney Yaklaşım Viyadüğü çalışmaları devam ediyor.

Kâmil Koç, Yunanistan seferlerine başladı

Kâmil Koç, Yunanistan seferlerine başladı

Karayolu yolcu taşımacılığı şirketi Kâmil Koç, üç kıta projesi kapsamında çalışmalarını hızlandırdı. İlk ayak, Yunanistan oldu. 12 Haziran tarihi itibariyle seferler başladı.

Körfez Köprüsü Yılda 650 Milyon Dolar Tasarruf Sağlayacak

Körfez Köprüsü Yılda 650 Milyon Dolar Tasarruf Sağlayacak

Körfez Geçiş Köprüsü'nün viyadükleri tamamlandı. Kopan kılavuz tellerinin yerine yenilerinin çekimine başlanıyor. İstanbul ve İzmir arasında karayoluyla seyahat süresini 3.5 saate indirecek olan Körfez Geçiş Köprüsü, yılda 650 milyon dolarlık bir tasarruf sağlayacak.

Benzer Makalalere Göz Atın