Ulaşım Uzmanı | Marmaray'da test sürüşleri başlıyor.
;

Marmaray'da test sürüşleri başlıyor.

08 Jul 2013 01:30

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nce çalışmaları yürütülen Gebze-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi (Marmaray) Projesi'nin Ayrılıkçeşme'den Kazlıçeşme'ye kadar olan 13,6 kilometrelikbölümü tamamen yerin altından ve İstanbul Boğazı'nın tabanına yerleştirilen tüplerden oluşuyor.

''Asrın Projesi'' olarak gösterilen ve 150 yıllık geçmişe sahip Marmaray, Cumhuriyet'in ilanın90'ıncı yılının kutlanacağı 29 Ekim 2013 tarihinde, Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı ile eş zamanlı olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılacak.

Marmaray Projesi'nin tamamlanması için denizin yaklaşık 60 metre altındaki tüneller, ray serimi montajı ve istasyonların betonarme imalatları tamamlandı. Sinyal döşemesi ve istasyonlarınelektromekanik montajları için 24 saat çalışma devam ediyor.

Toplam 13 bin 558 metre tünel (1.387 metre batırma tüp), 63 kilometre banliyö hatüçüncü hatilavesi, üstyapı ve elektromekanik sistem yenilenmesi demiryolu aracı imali yapılacak olan projenin, 8 milyar 68 milyon 670 bin lirası kredi olmak üzere toplam maliyetinin 9 milyar 298 milyon 539 bin lirayı bulması bekleniyor.

2004 yılında inşaat işlerine başlanan projede, bugüne kadar 4 milyar 514 milyon 343 bin lirası kredi olmak üzere 5 milyar 192 milyon 158 bin lira harcama yapıldı. 2013 yılında ise 1 milyar 304 milyon 665 bin lirası krediden karşılanmak üzere 1 milyar 504 milyon 140 bin liraharcanması planlanıyor.

Bu yıl yapılacak harcamanın 36 milyon 320 bin lirası mühendislik ve müşavirlik hizmetlerine, 731 milyon 631 bin lirası demiryolu boğaz tüp geçişine, 501 milyon 884 bin lirası Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının iyileştirilmesi ve elektromekanik sistemleri işine, 234 milyon 305 bin lirası ise demiryolu aracı imalı için harcanacak.

İlk Marmaray Treni, 1 Ağustos'ta tünellere alınacak ve 2 Ağustos'ta test sürüşleri ile denemeseferlerine başlanacak. Marmaray'da, Eylül ayından sonra kazalara karşı olası senaryolaruygulanacak. Tamamlanmasının ardından işletmesi, TCDD Genel Müdürlüğü'ne devredilecek olan Marmaray'da, tek yönde saatte 75 bin, günde ortalama 1 milyon 200 bin yolcu taşınması amaçlanıyor.

 

Kaynak: AA

Benzer Makalelere Göz Atın

Karayolu Yolcu taşımacılığında kullanılan Yolcu Terminallerdeki otopark ücretleri belirlendi.

Karayolu Yolcu taşımacılığında kullanılan Yolcu Terminallerdeki otopark ücretleri belirlendi.

Ticari ve özel otomobiller için 25 dakikaya kadar ücretsiz olacak terminal otoparkında, 1 saate kadar kalacak otobüsler 16 lira, özel otomobiller 8 lira, ticari otomobiller ise 4 lira ödeyecek.

İnşallah 2020 yılında Antalya`ya hızlı tren seferlerini başlatmış olacağız`

İnşallah 2020 yılında Antalya`ya hızlı tren seferlerini başlatmış olacağız`

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Antalya`yı iç bölgelere bağlamak için hızlı tren hatlarının projelendirildiğini belirterek, "İnşallah 2020 yılında Antalya`ya hızlı tren seferlerini başlatmış olacağız" dedi.

Tatil 9 gün oldu otobüs firmaları "yok" satıyor

Tatil 9 gün oldu otobüs firmaları "yok" satıyor

Kurban Bayramı tatilinin 9 güne uzaması ile yolcu otobüsü biletlerin büyük bölümü tükenirken, firmalar "yok" satmaya başladı

Türkiye – İran Sınırı olan Esendere Sınır Kapısı Geçici Süreli İle Kapatıldı!

Türkiye – İran Sınırı olan Esendere Sınır Kapısı Geçici Süreli İle Kapatıldı!

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bulunan ve Türkiye ile İran sınırı olan Esendere Sınır Kapısı terör olayları nedeniyle geçici olarak kapatılmıştır

İran’dan Transit Geçişlerde “Dönüş Yüklerine” 3000 Euro Ceza!

İran’dan Transit Geçişlerde “Dönüş Yüklerine” 3000 Euro Ceza!

Bilindiği üzere İran, uzun bir süredir Türkmenistan, Özbekistan gibi Orta Asya ülkelerinden dönüş yapan Türk araçlarının, İran’dan transit geçişlerinde dönüş yükü almalarına müsaade etmemektedir.

Benzer Makalalere Göz Atın