Ulaşım Uzmanı | Marmaray'da test sürüşleri başlıyor.
;

Marmaray'da test sürüşleri başlıyor.

08 Jul 2013 01:30

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nce çalışmaları yürütülen Gebze-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi (Marmaray) Projesi'nin Ayrılıkçeşme'den Kazlıçeşme'ye kadar olan 13,6 kilometrelikbölümü tamamen yerin altından ve İstanbul Boğazı'nın tabanına yerleştirilen tüplerden oluşuyor.

''Asrın Projesi'' olarak gösterilen ve 150 yıllık geçmişe sahip Marmaray, Cumhuriyet'in ilanın90'ıncı yılının kutlanacağı 29 Ekim 2013 tarihinde, Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı ile eş zamanlı olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılacak.

Marmaray Projesi'nin tamamlanması için denizin yaklaşık 60 metre altındaki tüneller, ray serimi montajı ve istasyonların betonarme imalatları tamamlandı. Sinyal döşemesi ve istasyonlarınelektromekanik montajları için 24 saat çalışma devam ediyor.

Toplam 13 bin 558 metre tünel (1.387 metre batırma tüp), 63 kilometre banliyö hatüçüncü hatilavesi, üstyapı ve elektromekanik sistem yenilenmesi demiryolu aracı imali yapılacak olan projenin, 8 milyar 68 milyon 670 bin lirası kredi olmak üzere toplam maliyetinin 9 milyar 298 milyon 539 bin lirayı bulması bekleniyor.

2004 yılında inşaat işlerine başlanan projede, bugüne kadar 4 milyar 514 milyon 343 bin lirası kredi olmak üzere 5 milyar 192 milyon 158 bin lira harcama yapıldı. 2013 yılında ise 1 milyar 304 milyon 665 bin lirası krediden karşılanmak üzere 1 milyar 504 milyon 140 bin liraharcanması planlanıyor.

Bu yıl yapılacak harcamanın 36 milyon 320 bin lirası mühendislik ve müşavirlik hizmetlerine, 731 milyon 631 bin lirası demiryolu boğaz tüp geçişine, 501 milyon 884 bin lirası Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının iyileştirilmesi ve elektromekanik sistemleri işine, 234 milyon 305 bin lirası ise demiryolu aracı imalı için harcanacak.

İlk Marmaray Treni, 1 Ağustos'ta tünellere alınacak ve 2 Ağustos'ta test sürüşleri ile denemeseferlerine başlanacak. Marmaray'da, Eylül ayından sonra kazalara karşı olası senaryolaruygulanacak. Tamamlanmasının ardından işletmesi, TCDD Genel Müdürlüğü'ne devredilecek olan Marmaray'da, tek yönde saatte 75 bin, günde ortalama 1 milyon 200 bin yolcu taşınması amaçlanıyor.

 

Kaynak: AA

Benzer Makalelere Göz Atın

UBAK İzin Belgesi kullanan firmaların dikkatine

UBAK İzin Belgesi kullanan firmaların dikkatine

Bilindiği üzere, UBAK sisteminde kısıtlaması bulunan İtalya, Macaristan, Rusya ve Yunanistan geçerli UBAK İzin Belgeleri bu ülkelere ve bu ülkelerden üzerinden çalışan firmalara, faaliyet yılı ve faaliyet yılından bir önceki yılın taşıma sayıları ortalaması dikkate alınarak tahsis edilimekte olup, ayrıca 2015 yılı için UBAK İzin Belgesi dağıtımında %15' lik bir ödül sistemi getirilmiştir.

İran'a ve İran Üzerinden Transit Olarak Taşıma Yapacak Taşımacılara Duyuru

İran'a ve İran Üzerinden Transit Olarak Taşıma Yapacak Taşımacılara Duyuru

Bilindiği üzere İrana'a ve İran üzerinden transit olarak yapılan taşımalarda karşılıklı olarak fiyat farkı alınmaktaydı.

İran sözünde durdu ve  Türk araçlarının kullandığı akaryakıta yüzde 81 indirim geldi

İran sözünde durdu ve Türk araçlarının kullandığı akaryakıta yüzde 81 indirim geldi

İran topraklarına giren Türk araçlarından bu geceden itibaren akaryakıt fiyat farkı litre başına 1,60 eurodan 0,30 euroya düşürülecek

İzmir Otoyolu Körfez Geçiş Köprü ayaklarını inşası bitti.

İzmir Otoyolu Körfez Geçiş Köprü ayaklarını inşası bitti.

Orhangazi-İzmir otoyol projesinin en önemli bölümü İzmir Körfez Geçiş Köprüsü inşaatında köprü ayaklarını oluşturan deniz üzerinde yükselen kuleler tamamlandı.

Akıllı ulaşıma fakülte geliyor

Akıllı ulaşıma fakülte geliyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "Akıllı ulaşım sistemleri konusunda Türkiye`de 4 yıllık eğitim programı bulunmuyor. Bununla ilgili Yüksek öğretim Kurulumuzla görüşmelerimiz devam ediyor. İnşallah akıllı ulaşım sistemlerine yönelik yeni bölümler açmayı hedefliyoruz" dedi. Tarih: 13/01/2015

Benzer Makalalere Göz Atın