Ulaşım Uzmanı | Marmaray'da test sürüşleri başlıyor.
;

Marmaray'da test sürüşleri başlıyor.

08 Jul 2013 01:30

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nce çalışmaları yürütülen Gebze-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi (Marmaray) Projesi'nin Ayrılıkçeşme'den Kazlıçeşme'ye kadar olan 13,6 kilometrelikbölümü tamamen yerin altından ve İstanbul Boğazı'nın tabanına yerleştirilen tüplerden oluşuyor.

''Asrın Projesi'' olarak gösterilen ve 150 yıllık geçmişe sahip Marmaray, Cumhuriyet'in ilanın90'ıncı yılının kutlanacağı 29 Ekim 2013 tarihinde, Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı ile eş zamanlı olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılacak.

Marmaray Projesi'nin tamamlanması için denizin yaklaşık 60 metre altındaki tüneller, ray serimi montajı ve istasyonların betonarme imalatları tamamlandı. Sinyal döşemesi ve istasyonlarınelektromekanik montajları için 24 saat çalışma devam ediyor.

Toplam 13 bin 558 metre tünel (1.387 metre batırma tüp), 63 kilometre banliyö hatüçüncü hatilavesi, üstyapı ve elektromekanik sistem yenilenmesi demiryolu aracı imali yapılacak olan projenin, 8 milyar 68 milyon 670 bin lirası kredi olmak üzere toplam maliyetinin 9 milyar 298 milyon 539 bin lirayı bulması bekleniyor.

2004 yılında inşaat işlerine başlanan projede, bugüne kadar 4 milyar 514 milyon 343 bin lirası kredi olmak üzere 5 milyar 192 milyon 158 bin lira harcama yapıldı. 2013 yılında ise 1 milyar 304 milyon 665 bin lirası krediden karşılanmak üzere 1 milyar 504 milyon 140 bin liraharcanması planlanıyor.

Bu yıl yapılacak harcamanın 36 milyon 320 bin lirası mühendislik ve müşavirlik hizmetlerine, 731 milyon 631 bin lirası demiryolu boğaz tüp geçişine, 501 milyon 884 bin lirası Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının iyileştirilmesi ve elektromekanik sistemleri işine, 234 milyon 305 bin lirası ise demiryolu aracı imalı için harcanacak.

İlk Marmaray Treni, 1 Ağustos'ta tünellere alınacak ve 2 Ağustos'ta test sürüşleri ile denemeseferlerine başlanacak. Marmaray'da, Eylül ayından sonra kazalara karşı olası senaryolaruygulanacak. Tamamlanmasının ardından işletmesi, TCDD Genel Müdürlüğü'ne devredilecek olan Marmaray'da, tek yönde saatte 75 bin, günde ortalama 1 milyon 200 bin yolcu taşınması amaçlanıyor.

 

Kaynak: AA

Benzer Makalelere Göz Atın

Nisan ayı sürprizi, Kar yolları kapattı

Nisan ayı sürprizi, Kar yolları kapattı

Kütahya ve Afyon,da Kar yolları kapattı, Afyon Antalya karayolunda ulaşım durdu hava durumu birçok ilde kötü.

Diyarbakır ve Adıyaman illerini bağlayacak Türkiye'nin 3. Büyük Köprüsü Tamamlandı

Diyarbakır ve Adıyaman illerini bağlayacak Türkiye'nin 3. Büyük Köprüsü Tamamlandı

610 metre uzunluğundaki Türkiye'nin üçüncü en büyük asma köprüsü Nissibi, nisan ayında açılarak 23 yıldır ayrı kalan iki şehri birleştirecek.

Müjde! İstanbul'da Otoyol ve Köprü Gişeleri kalkıyor

Müjde! İstanbul'da Otoyol ve Köprü Gişeleri kalkıyor

FSM’den sonra İstanbul’da trafik sorununu çözmek için Mahmutbey, Boğaziçi Köprüsü ve Çamlıca’da da gişeler bu yıl kalkacak, serbest geçiş ücret toplama sistemine geçilecek

İstanbul'da TEM zincirleme trafik kazası nedeniyle ulaşıma kapandı

İstanbul'da TEM zincirleme trafik kazası nedeniyle ulaşıma kapandı

Silivri Celaliye de meydana gelen zincirleme trafik kazası nedeniyle TEM Otoyolu Edirne istikameti ulaşıma kapandı.

Karayolu Genel Müdürlüğü'nden Yurtta Yol Durumu

Karayolu Genel Müdürlüğü'nden Yurtta Yol Durumu

Karayolları Genel Müdürlüğün nün yayınladığı Yurtta Yol durumu bülteni

Benzer Makalalere Göz Atın