Ulaşım Uzmanı | Marmaray'da test sürüşleri başlıyor.
;

Marmaray'da test sürüşleri başlıyor.

08 Jul 2013 01:30

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nce çalışmaları yürütülen Gebze-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi (Marmaray) Projesi'nin Ayrılıkçeşme'den Kazlıçeşme'ye kadar olan 13,6 kilometrelikbölümü tamamen yerin altından ve İstanbul Boğazı'nın tabanına yerleştirilen tüplerden oluşuyor.

''Asrın Projesi'' olarak gösterilen ve 150 yıllık geçmişe sahip Marmaray, Cumhuriyet'in ilanın90'ıncı yılının kutlanacağı 29 Ekim 2013 tarihinde, Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı ile eş zamanlı olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılacak.

Marmaray Projesi'nin tamamlanması için denizin yaklaşık 60 metre altındaki tüneller, ray serimi montajı ve istasyonların betonarme imalatları tamamlandı. Sinyal döşemesi ve istasyonlarınelektromekanik montajları için 24 saat çalışma devam ediyor.

Toplam 13 bin 558 metre tünel (1.387 metre batırma tüp), 63 kilometre banliyö hatüçüncü hatilavesi, üstyapı ve elektromekanik sistem yenilenmesi demiryolu aracı imali yapılacak olan projenin, 8 milyar 68 milyon 670 bin lirası kredi olmak üzere toplam maliyetinin 9 milyar 298 milyon 539 bin lirayı bulması bekleniyor.

2004 yılında inşaat işlerine başlanan projede, bugüne kadar 4 milyar 514 milyon 343 bin lirası kredi olmak üzere 5 milyar 192 milyon 158 bin lira harcama yapıldı. 2013 yılında ise 1 milyar 304 milyon 665 bin lirası krediden karşılanmak üzere 1 milyar 504 milyon 140 bin liraharcanması planlanıyor.

Bu yıl yapılacak harcamanın 36 milyon 320 bin lirası mühendislik ve müşavirlik hizmetlerine, 731 milyon 631 bin lirası demiryolu boğaz tüp geçişine, 501 milyon 884 bin lirası Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının iyileştirilmesi ve elektromekanik sistemleri işine, 234 milyon 305 bin lirası ise demiryolu aracı imalı için harcanacak.

İlk Marmaray Treni, 1 Ağustos'ta tünellere alınacak ve 2 Ağustos'ta test sürüşleri ile denemeseferlerine başlanacak. Marmaray'da, Eylül ayından sonra kazalara karşı olası senaryolaruygulanacak. Tamamlanmasının ardından işletmesi, TCDD Genel Müdürlüğü'ne devredilecek olan Marmaray'da, tek yönde saatte 75 bin, günde ortalama 1 milyon 200 bin yolcu taşınması amaçlanıyor.

 

Kaynak: AA

Benzer Makalelere Göz Atın

Türkiye – Litvanya KUKK Toplantısı yapıldı.

Türkiye – Litvanya KUKK Toplantısı yapıldı.2

Türkiye-Litvanya KUKK Toplantısı Bakanlığımız Karayolu Düzenleme Genel Müdür Yardımcısı Sn. Hüseyin YILMAZ ve Litvanya Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı Kara Ulaştırması ve Sivil Havacılık Politikaları Birimi Müdürü Sn. Grazvydas JAKUBAUSKAS başkanlığında 09-10 Nisan 2014 tarihlerinde Vilnius’da gerçekleştirilmiştir.

TOFED Başkanı Mehmet ERDOĞAN sektör Anadolu Yakasında merkezi bir otogar istiyor

TOFED Başkanı Mehmet ERDOĞAN sektör Anadolu Yakasında merkezi bir otogar istiyor2

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Erdoğan sektöre dair sorularımızı yanıtladı ve sektörün sorunlarını paylaştı.

Orhangazi Samanlı Tünelinde Işık Göründü

Orhangazi Samanlı Tünelinde Işık Göründü2

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi kapsamında yapılan Orhangazi Samanlı Tünelinin ışık görme törenine katıldı.

Yeni Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Seçim dönemiyle ilgili Genelge yayınladı

Yeni Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Seçim dönemiyle ilgili Genelge yayınladı2

30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak mahalli idareler seçim döneminde dikkat edilmesi gereken hususlar ve gerekli görülen tedbirlerin alınması amacıyla hazırlanan 2014 KDGM 04 GENEL No'lu Genelge yayınlanmıştır.

YHT. Pendik Eskişehir arasında deneme seferleri başlıyor

YHT. Pendik Eskişehir arasında deneme seferleri başlıyor2

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yüksek hızlı trende bir kaç gün içinde Pendik-Eskişehir arasında test sürüşlerine başlanacağını bildirdi

Benzer Makalalere Göz Atın