Ulaşım Uzmanı | Marmaray'da test sürüşleri başlıyor.
;

Marmaray'da test sürüşleri başlıyor.

08 Jul 2013 01:30

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nce çalışmaları yürütülen Gebze-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi (Marmaray) Projesi'nin Ayrılıkçeşme'den Kazlıçeşme'ye kadar olan 13,6 kilometrelikbölümü tamamen yerin altından ve İstanbul Boğazı'nın tabanına yerleştirilen tüplerden oluşuyor.

''Asrın Projesi'' olarak gösterilen ve 150 yıllık geçmişe sahip Marmaray, Cumhuriyet'in ilanın90'ıncı yılının kutlanacağı 29 Ekim 2013 tarihinde, Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı ile eş zamanlı olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılacak.

Marmaray Projesi'nin tamamlanması için denizin yaklaşık 60 metre altındaki tüneller, ray serimi montajı ve istasyonların betonarme imalatları tamamlandı. Sinyal döşemesi ve istasyonlarınelektromekanik montajları için 24 saat çalışma devam ediyor.

Toplam 13 bin 558 metre tünel (1.387 metre batırma tüp), 63 kilometre banliyö hatüçüncü hatilavesi, üstyapı ve elektromekanik sistem yenilenmesi demiryolu aracı imali yapılacak olan projenin, 8 milyar 68 milyon 670 bin lirası kredi olmak üzere toplam maliyetinin 9 milyar 298 milyon 539 bin lirayı bulması bekleniyor.

2004 yılında inşaat işlerine başlanan projede, bugüne kadar 4 milyar 514 milyon 343 bin lirası kredi olmak üzere 5 milyar 192 milyon 158 bin lira harcama yapıldı. 2013 yılında ise 1 milyar 304 milyon 665 bin lirası krediden karşılanmak üzere 1 milyar 504 milyon 140 bin liraharcanması planlanıyor.

Bu yıl yapılacak harcamanın 36 milyon 320 bin lirası mühendislik ve müşavirlik hizmetlerine, 731 milyon 631 bin lirası demiryolu boğaz tüp geçişine, 501 milyon 884 bin lirası Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının iyileştirilmesi ve elektromekanik sistemleri işine, 234 milyon 305 bin lirası ise demiryolu aracı imalı için harcanacak.

İlk Marmaray Treni, 1 Ağustos'ta tünellere alınacak ve 2 Ağustos'ta test sürüşleri ile denemeseferlerine başlanacak. Marmaray'da, Eylül ayından sonra kazalara karşı olası senaryolaruygulanacak. Tamamlanmasının ardından işletmesi, TCDD Genel Müdürlüğü'ne devredilecek olan Marmaray'da, tek yönde saatte 75 bin, günde ortalama 1 milyon 200 bin yolcu taşınması amaçlanıyor.

 

Kaynak: AA

Benzer Makalelere Göz Atın

Kâmil Koç, Yunanistan seferlerine başladı

Kâmil Koç, Yunanistan seferlerine başladı

Karayolu yolcu taşımacılığı şirketi Kâmil Koç, üç kıta projesi kapsamında çalışmalarını hızlandırdı. İlk ayak, Yunanistan oldu. 12 Haziran tarihi itibariyle seferler başladı.

Körfez Köprüsü Yılda 650 Milyon Dolar Tasarruf Sağlayacak

Körfez Köprüsü Yılda 650 Milyon Dolar Tasarruf Sağlayacak

Körfez Geçiş Köprüsü'nün viyadükleri tamamlandı. Kopan kılavuz tellerinin yerine yenilerinin çekimine başlanıyor. İstanbul ve İzmir arasında karayoluyla seyahat süresini 3.5 saate indirecek olan Körfez Geçiş Köprüsü, yılda 650 milyon dolarlık bir tasarruf sağlayacak.

Adıyaman ve Diyarbakır illerini birbirine bağlayan Nissibi Köprüsü açıldı

Adıyaman ve Diyarbakır illerini birbirine bağlayan Nissibi Köprüsü açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Atatürk baraj gölü üzerinde Yapılan ve Adıyaman ve Diyarbakır illerini birbirine bağlayan Nissibi köprüsünü hizmete açtı.

Ulaştırma Sektörü Intertraffic Istanbul'da Buluşuyor!

Ulaştırma Sektörü Intertraffic Istanbul'da Buluşuyor!

27 - 29 Mayıs 2015 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde 8. kez düzenlenecek Intertraffic İstanbul, ulaştırma sektörü profesyonellerinin 3 gün boyunca dünya çapında bağlantılar kurmasına olanak sağlayacak

Antalya Konya yolu kar yağışı nedeniyle kapandı

Antalya Konya yolu kar yağışı nedeniyle kapandı

Antalya-Konya karayolu, Alacabel Mevkii'nde etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle nisan ayında ulaşıma kapandı.

Benzer Makalalere Göz Atın