Ulaşım Uzmanı | Marmaray'da test sürüşleri başlıyor.
;

Marmaray'da test sürüşleri başlıyor.

08 Jul 2013 01:30

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nce çalışmaları yürütülen Gebze-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi (Marmaray) Projesi'nin Ayrılıkçeşme'den Kazlıçeşme'ye kadar olan 13,6 kilometrelikbölümü tamamen yerin altından ve İstanbul Boğazı'nın tabanına yerleştirilen tüplerden oluşuyor.

''Asrın Projesi'' olarak gösterilen ve 150 yıllık geçmişe sahip Marmaray, Cumhuriyet'in ilanın90'ıncı yılının kutlanacağı 29 Ekim 2013 tarihinde, Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı ile eş zamanlı olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılacak.

Marmaray Projesi'nin tamamlanması için denizin yaklaşık 60 metre altındaki tüneller, ray serimi montajı ve istasyonların betonarme imalatları tamamlandı. Sinyal döşemesi ve istasyonlarınelektromekanik montajları için 24 saat çalışma devam ediyor.

Toplam 13 bin 558 metre tünel (1.387 metre batırma tüp), 63 kilometre banliyö hatüçüncü hatilavesi, üstyapı ve elektromekanik sistem yenilenmesi demiryolu aracı imali yapılacak olan projenin, 8 milyar 68 milyon 670 bin lirası kredi olmak üzere toplam maliyetinin 9 milyar 298 milyon 539 bin lirayı bulması bekleniyor.

2004 yılında inşaat işlerine başlanan projede, bugüne kadar 4 milyar 514 milyon 343 bin lirası kredi olmak üzere 5 milyar 192 milyon 158 bin lira harcama yapıldı. 2013 yılında ise 1 milyar 304 milyon 665 bin lirası krediden karşılanmak üzere 1 milyar 504 milyon 140 bin liraharcanması planlanıyor.

Bu yıl yapılacak harcamanın 36 milyon 320 bin lirası mühendislik ve müşavirlik hizmetlerine, 731 milyon 631 bin lirası demiryolu boğaz tüp geçişine, 501 milyon 884 bin lirası Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının iyileştirilmesi ve elektromekanik sistemleri işine, 234 milyon 305 bin lirası ise demiryolu aracı imalı için harcanacak.

İlk Marmaray Treni, 1 Ağustos'ta tünellere alınacak ve 2 Ağustos'ta test sürüşleri ile denemeseferlerine başlanacak. Marmaray'da, Eylül ayından sonra kazalara karşı olası senaryolaruygulanacak. Tamamlanmasının ardından işletmesi, TCDD Genel Müdürlüğü'ne devredilecek olan Marmaray'da, tek yönde saatte 75 bin, günde ortalama 1 milyon 200 bin yolcu taşınması amaçlanıyor.

 

Kaynak: AA

Benzer Makalelere Göz Atın

İran Gümrüklerinde Türk plakalı araçlara yeni uygulama

İran Gümrüklerinde Türk plakalı araçlara yeni uygulama

İran Sınır kapılarında Türk Plakalı kamyon ve Otobüslerin yakıt depolarına 1 Aralık 2014 Tarihinden itibaren mühürlemeye başlayacağını açıkladı.

UDHB. Çok Girişli Şoför Vizesi Alacak Firmaların Dikkatine

UDHB. Çok Girişli Şoför Vizesi Alacak Firmaların Dikkatine

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü Çok girişli Şoför vizeleri konusunda duyur yayınladı.

İRAN Türk Tırlarına Mazotun fiyatını 7 kat arttırdı

İRAN Türk Tırlarına Mazotun fiyatını 7 kat arttırdı

İran üzerinden Asya ülkelerine mal götüren Türk TIR'larına İran'dan bir yaptırım daha geldi. Türk TIR'larına akaryakıt fiyatını 7 kat artırma kararı alan İran, mazot fiyatını 15 sentten 1.1 dolara çıkardığını açıkladı

İran, Kendi Ülkesinin İhraç Yükünü Taşıyan Türk TIR’larına Vergi Zammı Uygulamasını Geri Aldı!

İran, Kendi Ülkesinin İhraç Yükünü Taşıyan Türk TIR’larına Vergi Zammı Uygulamasını Geri Aldı!

Bilindiği gibi İran, Türkiye’nin 10 Ekim 2014 tarihinden itibaren akaryakıt fiyat farkı uygulaması başlatmasının ardından kendi ülkesinde ödenen akaryakıt fiyat farkını iki katına çıkarmış ve İran’dan alınan mazotun vergisine de %100 oranında zam uygulaması başlatmıştı

UND den İran ve Transit taşımala ilgili basın açıklaması

UND den İran ve Transit taşımala ilgili basın açıklaması

Türkiye- İran arasındaki transit geçiş gerginliği tırmanıyor. İran Yol ve Şehir Planlama Bakan Yardımcısı Davud Keşaverziyan’ın yaptığı “Misilleme Hakkımızı Saklı Tutuyoruz” açıklamasına UND’den cevap gecikmedi.

Benzer Makalalere Göz Atın