Ulaşım Uzmanı | Marmaray'da test sürüşleri başlıyor.
;

Marmaray'da test sürüşleri başlıyor.

08 Jul 2013 01:30

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nce çalışmaları yürütülen Gebze-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi (Marmaray) Projesi'nin Ayrılıkçeşme'den Kazlıçeşme'ye kadar olan 13,6 kilometrelikbölümü tamamen yerin altından ve İstanbul Boğazı'nın tabanına yerleştirilen tüplerden oluşuyor.

''Asrın Projesi'' olarak gösterilen ve 150 yıllık geçmişe sahip Marmaray, Cumhuriyet'in ilanın90'ıncı yılının kutlanacağı 29 Ekim 2013 tarihinde, Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı ile eş zamanlı olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılacak.

Marmaray Projesi'nin tamamlanması için denizin yaklaşık 60 metre altındaki tüneller, ray serimi montajı ve istasyonların betonarme imalatları tamamlandı. Sinyal döşemesi ve istasyonlarınelektromekanik montajları için 24 saat çalışma devam ediyor.

Toplam 13 bin 558 metre tünel (1.387 metre batırma tüp), 63 kilometre banliyö hatüçüncü hatilavesi, üstyapı ve elektromekanik sistem yenilenmesi demiryolu aracı imali yapılacak olan projenin, 8 milyar 68 milyon 670 bin lirası kredi olmak üzere toplam maliyetinin 9 milyar 298 milyon 539 bin lirayı bulması bekleniyor.

2004 yılında inşaat işlerine başlanan projede, bugüne kadar 4 milyar 514 milyon 343 bin lirası kredi olmak üzere 5 milyar 192 milyon 158 bin lira harcama yapıldı. 2013 yılında ise 1 milyar 304 milyon 665 bin lirası krediden karşılanmak üzere 1 milyar 504 milyon 140 bin liraharcanması planlanıyor.

Bu yıl yapılacak harcamanın 36 milyon 320 bin lirası mühendislik ve müşavirlik hizmetlerine, 731 milyon 631 bin lirası demiryolu boğaz tüp geçişine, 501 milyon 884 bin lirası Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının iyileştirilmesi ve elektromekanik sistemleri işine, 234 milyon 305 bin lirası ise demiryolu aracı imalı için harcanacak.

İlk Marmaray Treni, 1 Ağustos'ta tünellere alınacak ve 2 Ağustos'ta test sürüşleri ile denemeseferlerine başlanacak. Marmaray'da, Eylül ayından sonra kazalara karşı olası senaryolaruygulanacak. Tamamlanmasının ardından işletmesi, TCDD Genel Müdürlüğü'ne devredilecek olan Marmaray'da, tek yönde saatte 75 bin, günde ortalama 1 milyon 200 bin yolcu taşınması amaçlanıyor.

 

Kaynak: AA

Benzer Makalelere Göz Atın

Türkiye - Kırgızistan KUKK Toplantısı 2-3 Aralık 2014 tarihlerinde Ankara'da yapılmıştır.

Türkiye - Kırgızistan KUKK Toplantısı 2-3 Aralık 2014 tarihlerinde Ankara'da yapılmıştır.

Türk heyetine Karayolu Düzenleme Genel Müdür Vekili Dr. Mustafa KAYA’nın, Kırgızistan heyetine ise Devlet Su ve Karayolu Taşımacılığı Müdürü Anarbek BEKMURATOV’un başkanlık ettiği toplantıda taraflar 2015 yılı için:

İran sınırında Uluslararası Nakliyecinin çilesi bitmiyor.

İran sınırında Uluslararası Nakliyecinin çilesi bitmiyor.

Gürbulak Sınır Kapısı'nda, iki ülke arasındaki 'yakıt depolarını mühürleme' uygulaması nedeniyle 20 kilometrelik TIR kuyruğu oluştu.

Ulaştırma Bakanlığı TIR Karnesi Sefer Sayıları ile alakalı 2015 Yılı Güncel ön değerlendirme Listesi Yayınlandı

Ulaştırma Bakanlığı TIR Karnesi Sefer Sayıları ile alakalı 2015 Yılı Güncel ön değerlendirme Listesi Yayınlandı

TOBB'a TIR Karnesi ile yapılan sefer sayıları ile ilgili olarak yapılan itirazlar neticesinde,TOBB'dan alınan 28.11.2014 tarihli yazıda TIR Karnesi ile yapılan sefer sayılarında teknik bir hata yapıldığı bildirilerek, güncellenen yeni liste Bakanlığımıza gönderilmiştir.

Özel Servislerin kaldırılması söz konusu değil!

Özel Servislerin kaldırılması söz konusu değil!

Kamuoyunda tartışma oluşturan ‘servislerin kaldırılması’ konusuyla ilgili Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan "Hukuken söz konusu değil" diye konuştu

İran Gümrüklerinde Türk plakalı araçlara yeni uygulama

İran Gümrüklerinde Türk plakalı araçlara yeni uygulama

İran Sınır kapılarında Türk Plakalı kamyon ve Otobüslerin yakıt depolarına 1 Aralık 2014 Tarihinden itibaren mühürlemeye başlayacağını açıkladı.

Benzer Makalalere Göz Atın